Osmanlı döneminin yemek odasını ‘’Karagöz Mutfakta’’ anlatıyor

Osmanlı döneminin zengin mutfak kültürünü konu olan ‘’Karagöz Mutfakta’’ Osmanlı Mutfağı'nın en meşhur tariflerini farklı ve keyifli bir dille okuyucuya sunuyor.


Sınırlı sayıda yemek kitabının yayımlandığı Osmanlı dönemi Türkiyesi’nden derlenmiş bir tarifler kitabı. 1908’in ünlü halk mizah gazetesi ‘’Karagöz’’ün bir yayını olan ‘’Karagöz Mutfakta’’, topluma hayati konularda kitaplar sunmayı amaçlıyor. Karagöz Mutfakta’nın bilinmeyen yazarı, yemek tariflerini Batılı yayınlardan derliyor. Bu tutumun, modernleşmenin de bir parçası olduğu açıkça görülüyor.

Kitabın sosyolojik boyutu bununla kalmıyor; ‘’önsöz’’ü izleyen ‘’yararlı öğütler’’de yazar, Osmanlı toplumunda ev, aile ve onu oluşturan bireylere biçilen ‘’rol’’ler üzerinde duruyor. Evin en önemli mekanı olarak tanımladığı ve ululadığı ‘’yemek odası’’nı anlatıyor.

‘’Karagöz Mutfakta’’, altı çizilen unsurlar kadar, içerdiği yemek tarifleriyle de, mutfak kültürümüz açısından ilgiye değer bir kitaptır.

BENZER HABERLER

Ana Sayfa Reklam İletişim Künye Hukuki Şartlar ve Gizlilik
Yayınlar Haber Portalları Web Video Etkinlik
 
©2007 - 2019 Gökmen Sözen Görsel Çözüm Hizmetleri <info@foodinlife.com.tr> . Her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. development by KAVI