“Çocuklarınıza yardımlaşma duygusu aşılayın”

Havale, online ödeme, EFT, SMS… Günümüzde gelişen teknolojiyle dünyanın öteki ucundaki muhtaç insanlara yardım etmek çok daha kolay hale geldi fakat uzmanlar uyarıyor; “Bu kolaylık çocuklarda yardımlaşma ve paylaşma duygusunu azaltıyor. Eğer aileler çocuklarına bu duyguyu kazandırmazsa gelecek nesiller yardımlaşma nedir bilmeyecek.”

Yeryüzü Doktorları Psikososyal ekibinin hazırladığı “Çocuklara Yardım Bilinci Kazandırmak” konulu programda eğitim veren Uzm. Pedagog Mehmet Teber günümüzde yardımlaşma şeklinin değişmesiyle beraber çocuklarda yardımlaşma bilincinin ve sorumluluğunun azaldığını söyledi. Ailelere büyük görev düştüğünü belirten Teber, “Çocuğunuzu yanınıza alın ve yardımı onları da işin içine katarak yapın. Bugün paylaşmayı öğrenen çocuklar yarının yardım elçileri olacak” dedi. 

“Güney Afrika’da Filistin’de Gazze’de yardıma muhtaç binlerce insanın gelecek duyarlı nesillere ihtiyacı var” diyen Teber, “Gelecek nesil yardımlaşmayı öğrenmeli. Bunu yaparken de çocuğunuza yardımlaşmayla ilgili öyküler okuyun. Çocuğa bu bilinci öyküler ve hikayelerle aşılayabilirsiniz ve çocuklarınızı da yaptığınız yardımlara dahil edebilirsiniz” dedi. “Çocuklarımızın dünyanın başka bir yerindeki kardeşine el uzatabileceğini, yardımlarıyla sınırların ötesine ulaşabileceğini hissettirmeliyiz” diyen Teber,  Yeryüzü Doktorları, “Bebekler Açlığa Dayanamaz” projesiyle çok güzel bir adım attı ve yardımlaşmanın merkezine çocukları da kattı. Çocuğunuzu yanınıza alın ve yardımı onları da işin içine katarak yapın. Bu bir başlangıç olabilir. Çocuklar anne babalarıyla birlikte daha çok yardım eylemi içinde bulunmalı” dedi.

Kampanyaya destek olmak isteyenler www.yyd.org.tr adresinden online bağış yapabilir ya daMAMA yazıp 6612’ye SMS atarak 5 TL bağışlayabilir.

BENZER HABERLER

Ana Sayfa Reklam İletişim Künye Hukuki Şartlar ve Gizlilik
Yayınlar Haber Portalları Web Video Etkinlik
 
©2007 - 2018 Gökmen Sözen Görsel Çözüm Hizmetleri <info@foodinlife.com.tr> . Her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. development by KAVI